» Home

Fototapeta na szkle

Fototapety… skądś je znamy!

Czy pamiętacie Państwo fototapety ścienne popularne w latach 80. lub 90.? Były często spotykane w blokach, pokojach nastolatków i lokalach usługowych. Najczęściej przedstawiały landszafty: wodospady, tropikalne plaże, egzotyczne dżungle lub zwierzęta leśne… Krzykliwe, wesołe, bardzo kontrastujące kolorystycznie, oddawały chyba potrzebę tamtych szarych lat, aby wprowadzić do wnętrza trochę radości i barwy. Być może stanowiły symbol nadziei na mniej szaro-bure życie, wyjazd za granicę i możliwość poznawania egzotycznego świata, o którym wielu mogło głównie pomarzyć. Takie fototapety spotykaliśmy na ścianach równie często jak plakaty i fotosy z kolorowych gazet czy plastikowe zastawy do jadalni w domach - zielone, czerwone, niebieskie...

Jednak lata 90 się skończyły i mniej więcej w okresie, w którym płyty cd zastąpiły kasety magnetofonowe i vhs, również plakaty i fototapety zaczęły znikać z naszych ścian...

Fototapety w nowej odsłonie… na szkle

Polscy projektanci wnętrz nie zapomnieli jednak o fototapetach na długo. W ostatnich latach wróciły do nas z nową mocą. Inne, wzbogacone o różnorodne motywy i wykonane ze szkła, bardziej eleganckie, estetyczne i trwałe - fotoszyby. Również sposób zastosowania fototapet w pomieszczeniach zmienił się - stało się to prawdopodobnie równolegle z rozwojem popularności projektowania wnętrz i polepszeniem sytuacji materialnej Polaków, która umożliwiła częstsze wyrażanie indywidualnego charakteru właściciela przestrzeni poprzez nią samą.

Teraz fototapety to już nie tylko kolorowe landszafty, ale przede wszystkim przestrzenne krajobrazy, wykorzystujące motyw perspektywy, a także szerokie spektrum nowych tematów: roślinność, pop-art, abstrakcja, wszelkiego rodzaju grafika, samochody i inne pojazdy, motywy naśladujące dawne tapety salonowe w różnych stylach (secesyjnym, japońskim i wielu innych), różne tekstury (drewno, cegła, tynk) i wiele, wiele innych.

Przewaga fototapet na szkle nad fototapetami z papieru

Fototapety na szkle mają wiele zalet, które sprawiają, że są praktyczniejsze niż papierowe.

1. Fototapety na szkle zachowują trwałość przez wiele lat.

Dzięki wyjątkowej technice druku kolory nie blakną pod wpływem czasu i działania promieni słonecznych. Nie chłoną brudu- można je czyścić zwykłymi detergentami do szyb.

2. Są higieniczne

Wydruk na szkle zabezpiecza nie tylko sam obraz przed zniszczeniem, ale chroni również ścianę, na której jest zamontowany przed wilgocią i brudem. W przeciwieństwie do klasycznych fototapet, nie wchłania zapachów.

3. Są bardziej eleganckie

Szkło to coraz popularniejsze tworzywo w aranżacji wnętrz. Wszechstronność jego zastosowania idzie w parze z eleganckim charakterem, który sprawia, że szkło równie dobrze sprawdza się w przestrzeniach publicznych, usługowych jak w domach.

4. Znajdują zastosowanie we wszystkich typach pomieszczeń

Co więcej, fototapety na szkle wspaniale wypadają w pomieszczeniach o różnych funkcjach - łazience i kuchni (gdzie sprawdzają się szczególnie dzięki sterylności, którą zapewniają), na korytarzach, w salonach i sypialniach. Po prostu wszędzie można je w ciekawy sposób zaaranżować - wszystko zależy od zastosowanego motywu!

Pomysły na fototapety

Możliwości tego medium są, jak już napisaliśmy, bardzo szerokie, a ograniczeniem dla liczby motywów, które można wydrukować i umieścić we wnętrzu jest wyłącznie ludzka wyobraźnia. Poniżej chcielibyśmy zaprezentować Państwu często wykorzystywane motywy wśród naszych klientów (na podstawie naszych realizacji).

1. Motywy z popkultury

2. Krajobrazy i przestrzenne grafiki z perspektywą

3. Miasto nocą, zachód słońca, las we mgle lub inne nastrojowe krajobrazy

Ciekawe wykończenie pomieszczeń mieszkalnych (szczególnie w przypadku zastosowania przestrzennych grafik, z perspektywą), to krajobrazy - las, góry, droga. Odrealnione, zamglone, zdominowane często jednym kolorem będą interesującym wykończeniem, które nie odbierze całej uwagi wnętrzu. Osiedle w sepii, krajobraz z kompleksem budynków nocą lub o zachodzie słońca. Bardzo ciekawe są też motywy z dzikimi zwierzętami: jeleniem wyłaniającym się z mgły, tygrysem w puszczy i inne zaskakujące i piękne motywy do miejskiego wnętrza. 

Ciekawym rozwiązaniem będzie też wydruk będący imitacją cegieł, tynku, kamienia lub drewna (lub dowolnego innego tworzywa). Może ciekawie ocieplić wnętrze zapewniając równocześnie sterylność tworzywa.

*Więcej przykładów znajdziecie na stronie Nasze realizacje.


Fototapety to wolność kreowania własnej przestrzeni. Indywidualizm nadany wnętrzu niskim nakładem finansowym. Serdecznie zapraszamy się do zapoznania z naszą ofertą - wydrukujemy każdy motyw, który wybierzesz, mamy bardzo konkurencyjne ceny i krótkie terminy realizacji.zobacz także